Fizjoterapia | Provita Bolesławiec
Fizjoterapia

Fizjoterapia - co to jest?

Fizjoterapia jest to rodzaj terapii, opartej na wrażliwości ludzkiego organizmu na bodźce zewnętrzne. Celem fizjoterapii jest odzyskanie sprawności fizycznej, powrót do dobrego samopoczucia i do funkcjonowania bez bólu oraz zahamowanie postępów choroby.

Fizjoterapię traktujemy jako leczenie podstawowe lub wspomagające w wielu chorobach: bólach kręgosłupa, stawów, mięśni, stanach po urazach, operacjach.

Jakie zabiegi wykonuje się w ramach fizjoterapii?

Fizjoterapia, nazywana dawniej rehabilitacją medyczną, jest to określenie, obejmujące takie dziedziny jak: kinezyterapia, fizykoterapia, masaż, balneoterapia, hydroterapia. Częścią kinezyterapii czyli leczenia ruchem jest terapia manualna.

Fizjoterapia, jakie daje korzyści?

Przyjmowanie zabiegów fizjoterapeutycznych daje pacjentom ogromną możliwość powrotu do zdrowia i sprawności bez stosowania radykalnych metod, takich jak np. zabieg chirurgiczny. Dodatkowo fizjoterapia wspiera organizm poprzez wykorzystywanie jedynie „naturalnych bodźców”, dla niektórych jest jedyną furtką, aby nie przyjmować leków.

Poznaj ofertę zabiegów Provita

– terapia manualna, terapia miednicy, autoterapia, gimnastyka indywidualna, instruktaże ćwiczeń
– ćwiczenia czynne, ćwiczenia czynno-bierne, ćwiczenia samowspomagane, ćwiczenia w odciążeniu, ćwiczenia stóp
– PNF, kinesiology taping, Terapia CranioSacralna (czaszkowo-krzyżowa), terapia wisceralna, neuromobilizacje, Terapia Leczenia Skolioz FITS
– masaż leczniczy, masaż sportowy, masaż limfatyczny, masaż tkanek głębokich, masaż relaksacyjny, masaż dłoni i stóp
– pole magnetyczne, laser, ultradźwięki, ultrafonoforeza, Lampa Sollux, prądy Trauberta, prądy MENS, prądy TENS, prądy interferencyjne, prądy galwaniczne, jonoforeza, prądy diadynamiczne, tonoliza, elektrostymulacja, krioterapia, okłady parafinowe, terapuls,
– kąpiel wirowa kończyn dolnych, kąpiel wirowa kończyn górnych

Posiadamy umowę z NFZ na świadczenia w zakresie rehabilitacji ambulatoryjnej. W tym mieszczą się zabiegi fizykoterapii, kinezyterapii, masażu oraz usprawnianie w domu chorego. W NZOZ Provita działa również Poradnia Rehabilitacyjna, w której również dostępne są wizyty w ramach refundacji NFZ.

Fizykoterapia

Definicja fizykoterapii podaje, iż jest to „leczenie polegające na działaniu na organizm człowieka różnymi czynnikami fizycznymi pochodzącymi ze źródeł naturalnych lub wytworzonymi sztucznie, jak: ciepło, zimno, drgania mechaniczne, pole elektromagnetyczne, prąd elektryczny, światło, mikrofale, różnego rodzaju promieniowanie”. Ogólne zasady wykonywania zabiegów fizykalnych, nauczane w szkołach, opisywane w podręcznikach są znane i nieprzestrzeganie ich kwalifikuje się jako błąd w sztuce. Jednak metodyka zabiegów ulega wciąż zmianom, w zależności od parametrów czynników fizycznych, którymi oddziałujemy na organizm ludzki, a także celu, który zamierzamy osiągnąć. Na podstawie własnych doświadczeń oraz opracowań innych autorów wypracowaliśmy własną metodykę zabiegów fizykalnych. Wykorzystujemy je nie tylko do leczenia miejscowego (które jak pokazuje praktyka nie zawsze przynosi pożądane efekty), ale także do oddziaływania odruchowego. Opierając się na teorii medycyny manualnej w modelu holistycznym, czynnikami fizycznymi (np. laserem, prądem, ultradźwiękami) działamy na punkty spustowe, maksymalnie bolesne, wrażliwy fałd skórny, itp. Dzięki temu zabiegi mają charakter bardziej specyficzny, a ich skuteczność wyraźnie wzrasta. W procesie terapii niezwykle istotne znaczenie ma atmosfera spokoju, troski i zwykłej ludzkiej życzliwości, którą staramy się stwarzać.