Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
02.08.2024

Kto może skorzystać z fizjoterapii uroginekologicznej?

Kto może skorzystać z fizjoterapii uroginekologicznej?

Wprowadzenie do fizjoterapii uroginekologicznej

Fizjoterapia uroginekologiczna to dziedzina medycyny, która skupia się na terapii dysfunkcji mięśni dna miednicy. Jest to nie tylko leczenie, ale także profilaktyka i edukacja, szczególnie ważna dla kobiet planujących ciążę, aktywnych fizycznie, mających wymagającą fizycznie pracę, pracę siedzącą, w okresie okołomenopauzalnym, oraz tych, które chcą sprawdzić, czy prawidłowo napinają i rozluźniają mięśnie dna miednicy.

Kto korzysta z fizjoterapii uroginekologicznej?

Fizjoterapia uroginekologiczna jest dedykowana zarówno kobietom, mężczyznom, jak i dzieciom, które borykają się z różnymi dolegliwościami. Kobiety, które korzystają z tej formy terapii, często cierpią na nietrzymanie moczu, obniżenie narządów rodnych, pęcherz nadreaktywny, bolesne miesiączki, bolesne współżycie oraz zespoły bólowe takie jak pochwica, ból sromu, ból łechtaczki, ból przedsionka pochwy czy ból kości ogonowej.

Mężczyźni zgłaszają się na fizjoterapię uroginekologiczną z problemami takimi jak nietrzymanie moczu, stan po prostatektomii, zaburzenia erekcji, ból jąder oraz ból kości ogonowej.

Dzieci, które wymagają tego typu terapii, zazwyczaj cierpią na moczenie nocne, moczenie dzienne, nawracające zaparcia oraz nawracające infekcje pęcherza.

Fizjoterapia okołoporodowa i okołooperacyjna

W ramach fizjoterapii okołoporodowej prowadzimy przygotowanie do ciąży, przygotowanie do porodu, terapię bólu w ciąży, terapię blizny po cesarskim cięciu oraz terapię DRA, czyli rozejścia mięśnia prostego brzucha. Fizjoterapia w ciąży jest niezwykle ważna, aby zapewnić komfort i zdrowie przyszłej matki.

W fizjoterapii okołooperacyjnej obejmujemy przygotowanie do operacji, leczenie zachowawcze oraz terapię po operacji.

Jak wygląda wizyta u fizjoterapeutki uroginekologicznej w NZOZ Provita?

Wizyta u fizjoterapeutki uroginekologicznej trwająca około 50 minut, w gabinecie fizjoterapii Provita w Bolesławcu, zaczyna się od dokładnego wywiadu. Fizjoterapeutka uroginekologiczna zbiera szczegółowe informacje dotyczące dolegliwości bólowych, objawów dysfunkcji mięśni dna miednicy, porodów, przebytych operacji, diety i nawyków toaletowych.

Następnie terapeutka analizuje wykonane badania obiektywne. Dlatego też na wizytę warto zabrać kartę informacyjną ze szpitala, badania RTG, MRI, TM, kartę ciąży, dzienniczek mikcji, najświeższe badanie moczu oraz badanie urodynamiczne.

Przebieg wizyty

Po szczegółowym wywiadzie dotyczącym stanu zdrowia pacjenta terapeutka wykonuje badanie, analizując postawę ciała, wzorzec oddechowy, napięcie mięśniowe, równowagę miednicy. Następnie terapeutka przeprowadza badanie per vaginum – manualne oraz przy użyciu USG. Dzięki temu zbiera szczegółowe informacje na temat napięcia mięśni dna miednicy. Po przeprowadzeniu powyższych czynności, fizjoterapeutka planuje indywidualną terapię dla pacjenta. 

Podsumowanie

Fizjoterapia uroginekologiczna to skuteczna metoda leczenia i profilaktyki dysfunkcji mięśni dna miednicy, dedykowana kobietom, mężczyznom oraz dzieciom z różnymi dolegliwościami. Wizyta u fizjoterapeutki uroginekologicznej obejmuje szczegółowy wywiad, badanie oraz indywidualne planowanie terapii.

 

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ DO FIZJOTERAPEUTKI W BOLESŁAWCU 

Rejestracja NZOZ Provita
Grunwaldzka 7A
59-700 Bolesławiec
75 644 71 71

 

Skomentuj

    Zaloguj się lub zarejestuj